poniedziałek, 31 października 2016

Głaszczyn brodaty

Głaszczyn brodaty (Serropalpus barbatus)



Występowanie: Europa, Ameryka Północna, Kaukaz, Syberia; w Polsce występuje w każdym miejscu.



Wygląd: Chrząszcz, którego długość sięga od 8 do 18 mm. Jest czarnobrązowy. Odnóża i czułki są brązowoczerwone. Samiec i samica posiadają czułki, jednak samca są dłuższe. Długie i cienkie odnóża. Na ciele delikatne bruzdy. Larwa, o kolorze białożółtym, jest wydłużona, a jej ciało zwęża się do dołu. Ma trzy pary nóg oraz wyraźną głowę. Na ostatnim segmencie ma brązowe kolce. Poczwarka także białożółta, Na zewnętrznej warstwie widoczne są rzadkie kolce.



Zasiedlenie: Występuje w drzewach martwych iglastych takich jak świerk czy jodła. Najczęściej atakuje dolne partie drzew. Zdarza się także, że zasiedlają grube gałęzie drzew bądź odsłonięte korzenie.



Czas pojawiania się i okres lęgowy: Owady występują od lipca do września. W dzień chowają się pod korą bądź w ściółce. Samice składają nawet po 170 jaj w różnych miejscach. Cały cykl rozwoju tych chrząszczy 2 lata, w niektórych przypadkach kres ten może wydłużyć się do trzech lat.



Informacje dodatkowe: Larwy drążą okrągłe chodniki w kształcie łuku, a ich głębokość to około 5 cm. Wraz ze wzrostem larw, chodniki poszerzają się. Tunele wypełnione są mączką drzewną, z wyjątkiem jego końca. Znajduje się tam kolebka poczwarkowa.. Przepoczwarczenie ma miejsce w czerwcu. Okres ten trwa około 12- 25 dni. Chrząszcz pozostaje jeszcze w kolebce przez około 5- 7 dni. Dorosły osobnik po opuszczeniu tunelu, żyje około trzy tygodnie. Przez ten czas nie spożywa żadnego pokarmu.




Szkody i ich zapobieganie: Powoduje on spore szkody, jednak ze względu na ich rzadkie występowanie, nie są one groźnymi szkodnikami. Zasiedlają one drewno przez wiele pokoleń, aż do całkowitego jego wyniszczenia. Najczęściej spotykane są w górach. Żeby zapobiec nierozprzestrzenieniu się szkodników, należy usunąć drewno przez nie zaatakowane. 
www.szkodnikidrewna.com

TAGI: Głaszczyn Brodaty, CORNECO, owady w drewnie, jaki to owad,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz