środa, 9 listopada 2016

Miazgowiec parkietowiecMiazgowiec parkietowiec (Lyctus linearis).Występowanie: Europa, Australia, Afryka (Północna), USA, Kanada, Japonia; w Polsce bardzo popularny gatunek.

Wygląd: Chrząszcze o długości swojego ciała od 2,5 do 5 mm. Jest on jasno lub ciemnobrunatny. Posiadają włosy, które rosną na międzyrzędach.

Zasiedlenie: Naturalnym środowiskiem tych chrząszczy jest las a przede wszystkim takie drzewa jak dąb czy jesion. Mogą pojawiać się również w pomieszczeniach, jednak tylko ogrzewanych.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: W swoim naturalnym środowisku występuje w okresie od maja do czerwca, jednak w gospodarstwach ogrzewanych mogą występować cały rok. Samice składają jaja po kilka sztuk bądź tez pojedynczo. Może ich złożyć nawet do 70 sztuk

Informacje dodatkowe: Przekrój chodników jest okrągły, lecz nieregularny. Średnica to około od 1 do 2 mm. W tunelach znajduje się mączka drzewna. Larwy przepoczwarczają się na końcu chodników w miejscu najszerszym w całym tunelu. Cykl rozwojowy trwała około roku, jednak zależy on przed wszystkim od warunków klimatycznych takich jak temperatura oraz wilgotność. W warunkach nieprzystosowanych na prawidłowy rozwój chrząszczy, okres ten może się wydłużyć nawet do 4 miesięcy.

Szkody i ich zapobieganie: Występuje głównie w części miękkiej drzew, najczęściej w drzewach o wysokiej zawartości skrobi takich jak dąb, jesion, klon czy orzech włoski. Przez małe wymagania odnośnie wilgotności drewna, zdarza się, iż występują one w większości elementów i przedmiotów drewnianych. Jest to dużym zagrożeniem zwłaszcza dla budowli czy mebli zabytkowych. Często zdarza się również, że szkodniki te występują w tartakach czy zakładach zajmujących się sprzedażą przedmiotów drewnianych, co może znacznie obniżyć wartość tychże przedmiotów w przyszłości.


TAGI: Miazgowiec pakietowiec, corneco, Zwalczanie owadów w drewnie, szkodniki drewna