poniedziałek, 28 listopada 2016

Ściga lśniąca

corneco-owady

Ściga lśniąca (Tetropium castaneum)


Występowanie: Europa, Syberia, Mongolia, Korea, Japonia; pospolity w całej Polsce, zamieszkuje lasy iglaste.


Wygląd: Chrząszcze sięgające długości od 8 do 20 mm o czarnym kolorze. Ich charakterystyczną cechą jest bruzda przechodząca przez środek głowy. Zarówno samce jak i samice mają czułki, z tym, że samców są nieco dłuższe. Pokrywa tego owada jest brązowa, lecz mówi się, że może być także czarna. Długość larw natomiast to około 25 mm. Ich ciało jest wydłużone i posiadają trzy pary nóg. Mają one dwie podłużne bruzdy wzdłuż swojego ciała. Na ostatnim segmencie widoczne są dwa małe kolce. Poczwarka, podobnie jak larwa, także jest białego koloru. Jej długość waha się od 12 do 15 mm. Na ostatnim segmencie również dwa małe, ostre kolce. Są one zagięte do siebie.


Zasiedlenie: Chrząszcze te najczęściej atakują świerk oraz sosnę. Występują zarówno na drzewach zdrowych jak i obumarłych. Najczęściej znajdują się w dolnych partiach drzew. Można je również spotkać na drzewach leżących (iglastych) od strony przylegania do ziemi. Zasiedlają drzewa względnie stare; najwięcej występuje ich w około 60-90-letnich drzewach, rzadziej 20-letnich.


Okres lęgowy i czas pojawiania się: Owady te pojawiają się na przestrzeni maja i września.. Samica składa jaja pojedynczo w korze drewna. Larwy wylęgają się po okresie ponad tygodnia, niekiedy do dwóch. Linieją one nawet cztery razy. Przepoczwarczenie odbywa się na końcu tunelu. Larwa obraca swoją głowę w kierunku wyjścia, które zatkane jest wiórami drzewnymi. Chrząszcz wyżera otwór wyjściowy, którego średnica waha się na poziomie 7 mm. Dorosłe osobniki nie pobierają pokarmu. Cały cykl rozwoju tych owadów określa się na rok, czasami dwa lata.


Informacje dodatkowe: Chodniki sięgają długości 30 cm, a ich szerokość określa się na około 2 cm. Są one kręte, przebiegają wzdłuż pnia. Tunele wypełnione są trocinami (ich kolory zależą od miejsca żerowania). Koniec chodnika jest znacznie poszerzony i niczym niewypełniony, gdyż przechodzi tam przepoczwarczenie.


Szkody i ich zapobieganie: Szkodniki najczęściej atakują drzewa, w których nie jest przestrzegana higiena lasu. Ich zagnieżdżenie powoduje znaczne obniżenie jakości drewna, przez co w przyszłości może ono nie nadawać się na dalszą obróbkę. Podstawową rzeczą, aby nie dopuścić do zasiedlenia tych owadów jest przestrzeganie higieny lasu. Można również zastawić pułapki, jednak najlepiej, kiedy zajmą się tym wyspecjalizowane firmy do zwalczania szkodników.

TAGI: Owady niszczące drzewa, Firma Corneco, Szkodniki drzew, 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz